Właściwie przez większość część roku kleszcze stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, lecz również dla zwierząt. Te niewielkie pajęczaki przenoszą szereg groźnych chorób, których wyleczenie nie zawsze jest możliwe. O ile ryzyko ukąszenia przez kleszcza w przypadku ludzi możemy z łatwością zmniejszyć unikając miejsc takich jak łąki bądź lasy i nosząc odpowiednie ubranie, o tyle metody te są całkowicie nieskuteczne w odniesieniu do zwierząt. Na szczęście istnieje szereg preparatów i środków, jakie pozwalają nam ochronić psa bądź kota przed kleszczami. Zastanawiasz się, która metoda jest najskuteczniejsza? Na skórze swojego zwierzaka znalazłeś kleszcza i nie masz pojęcia co zrobić? Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj zagrożenia, które wiążą się z ukąszeniem psa i kota przez kleszcza oraz sposoby ich zapobiegania.
Kleszcze u psa
Codzienne spacery po parku czy upodobanie do chodzenia po wysokiej trawie to tylko niektóre czynniki sprawiające, że kleszcze tak często atakują naszych czworonożnych ulubieńców. O ile samo ukąszenie przez kleszcza nie jest groźne,o tyle sytuacja znacznie się komplikuje, gdy okazuje się, że dany pajęczak jest nosicielem wielu chorób groźnych nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Kleszcze u psów mogą stać się przyczyną zachorowań między innymi na babeszjozę, boreliozę oraz erhlichiozę. Choroby od kleszczy u psów mogą mieć różne objawy. Podobnie jak w przypadku ludzi ważne jest, by jak najszybciej zostały rozpoznane i wyleczone odpowiednią kuracją. W przypadku babeszjozy zauważyć można ospałość, apatię i brak apetytu psa. Zwykle pojawiają się także problemy z oddawaniem moczu a także biegunka bądź wymioty. Nieleczona choroba doprowadzić może do trwałego uszkodzenia nerek, a nawet śmierci. Kleszcz u psa może wywołać boreliozę groźną także dla ludzi. Jest ona dość trudna do zdiagnozowania, ponieważ wywołuje różnorodne objawy. Pies zakażony boreliozą może mieć zapalenie stawów, ale również zaburzenia nerwowe czy oddechowe. Erhlichoza wywołuje takie objawy jak utrata apetytu, gorączka czy drżenie ciała. Kuracja natomiast polega na stosowaniu kuracji antybiotykowej. W trakcie leczenie chorób bardzo często podawane są witaminy i preparaty pozwalające złagodzić uciążliwe objawy. W jaki sposób zapobiegać pojawieniu się chorób psów od kleszczy? Wystarczy skorzystać z dostępnych na rynku preparatów w postaci obroży albo kropel. Ważne jest jednak, by dokładnie przestrzegać instrukcji stosowania. W innym wypadku skuteczność wskazanych preparatów spada.
Kleszcze u kota
Pojawienie się kleszcza na skórze kota jest równie częste jak występowanie tych pajęczaków wśród psów. Jednak choroby odkleszczowe u kotów odgrywają znacznie mniejszą rolę niż u psów. Zwykle odnotowuje się zachorowania na boreliozę, jednak znacznie częściej w przypadku ukąszeń przez znaczną ilość kleszczy pojawiają się odczyny skórne oraz osłabienie organizmu. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku kotów bardzo małych, w podeszłym wieku albo posiadających z innych względów osłabioną odporność. Co zrobić, gdy zauważymy, że na skórze naszego kota pojawił się kleszcz? Usuwanie kleszcza u kota dobrze jest powierzyć weterynarzowi, zwłaszcza gdy nie posiadamy specjalnie przeznaczonych do tego akcesoriów ani nie mamy wprawy. Należy jednak zaznaczyć, że im szybciej usuniemy kleszcza tym mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań związanych z ukąszeniem. Równie ważna jest tutaj profilaktyka polegająca na stosowaniu preparatów przeciw kleszczom. W przypadku ich używania pod żadnym warunkiem nie należy zmniejszać zalecanych dawek ani częstotliwości podawania.