Obcinanie paznokci

Posiadanie zwierzaka wiąże się z koniecznością dopełniania wielu obowiązków. Obok zapewnienia mu odpowiednio zbilansowanej diety czy możliwości wypoczynku należy wskazać na szereg zabiegów, jakie mają zapewnić mu dobre zdrowie i samopoczucie. Część z nich może być wykonywana pod okiem weterynarza. Zdecydowana większość zabiegów pielęgnacyjnych nie wymaga jednak wizyty u lekarza weterynarii. Wystarczy, że właściciele psów bądź kotów zostaną odpowiednio poinstruowani, by samodzielnie mogli wykonywać szereg czynności pielęgnacyjnych swoim zwierzakom. Obok czesania wskazać należy przede wszystkim przycinanie pazurów. Zdarza się, że skrócenie długości pazura ma nie tylko chronić nasze podłogi, firany albo meble przed uszkodzeniem. Obcinanie paznokci u zwierząt ma również znaczenie zdrowotne. Zbyt długie pazury mogą być odczuwane jako dyskomfort przez naszego zwierzaka i uniemożliwiać mu prawidłowe funkcjonowanie. W jaki sposób obcinać paznokcie w kotów i psów? Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości przeczytaj poniższy artykuł.

Obcinanie paznokci u psa

Zanim sięgniemy po obcinacz do paznokci dla psów warto jest dowiedzieć się, czy naszemu psu na pewno potrzebny jest tego typu zabieg. Okazuje się, że obcinanie paznokci u psów jest zalecane tylko w ściśle określonych przypadkach. Jeżeli pies często chodzi po twardym podłożu pazury powinny mu się ścierać w naturalny sposób. Jednakże jeśli nasz pies nie ma możliwości na częsty kontakt z twardym podłożem warto jest przyzwyczajać go do przycinania pazurów już od małego. Dzięki temu pies będzie znaczenie lepiej znosił zabieg. W jaki sposób rozpocząć przycinanie pazurów psa? Jeżeli mamy zamiar zrobić to po raz pierwszy dobrze jest wybrać się do weterynarza. W gabinecie weterynaryjnym zostaniemy poinstruowania,w jaki sposób należy ustawiąć kąt obcinania, by nie uszkodzić struktury paznokcia i nie sprawić bólu zwierzęciu. Ile kosztuje obcinanie pazurów u psa? Zwykle koszt tego zabiegi waha się między 5-20 zł. Niektóre gabinety weterynaryjne wykonują tego typu zabieg bezpłatnie, zwłaszcza stałym klientom. Obcinacz do paznokci dla psów kosztuje kilkanaście złotych, dlatego jest to jednorazowa inwestycja, która zwraca się już po kilku miesiącach. Jak często powinno przycinać się paznokcie psu? Zależy to przede wszystkim do jego trybu życia. Im pies bardziej skraca sobie paznokcie w sposób naturalny tym rzadsze muszą być zabiegi obcinania pazurów. Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas obcinania paznokci? Dobrze jest dokładanie przyjrzeć się strukturze pazura i skrócić go w ten sposób, by ukrwiony i unerwiony rdzeń posiadający różową barwę. W innym wypadku zabieg może okazać się bolesny i zakończyć się krwawieniem.

Obcinanie paznokci u kota

Procedura, jej częstotliwość, koszt oraz zasady obcinania pazurów u kotów wyglądają podobnie jak w przypadku skracania paznokci psom. To, jak często musimy sięgać po gilotynkę do paznokci zależy od tego, czy nasz kot ma szansę w naturalny sposób skrócić swoje pazury. Obcinanie paznokci u kotów jest jednak wykonywane przez większą część właścicieli tych zwierząt z uwagi na skłonność kotów do drapania wyposażenia domu. Należy jednak bezwzględnie uważać, by nie naruszyć unerwionego rdzenia paznokci. Również w przypadku kotów dobrze jest rozpocząć wykonywanie tego typu zabiegów jeszcze, gdy zwierzę jest małe. Nie wybierajmy przy tym momentów, w których nasz zwierzak jest rozdrażniony albo chce się bawić. Odpowiednią chwilą do przeprowadzenia takiego zabiegu jest chwila tuż po obudzeniu się zwierzaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *