Pies sam w domu

Z chęcią zabieralibyśmy swojego ukochanego pupila do pracy, na zakupy czy do kina – jednak nie zawsze się da. Co zrobić, żeby nasz zwierzak bez problemu został sam w domu? Jak nauczyć go spokoju? Na co zwracać największą uwagę?

Dlaczego pies boi się zostać sam?

Kanapa z wystającą pianką ze środka, eleganckie ślady po kłach w nowych butach czy zdarta farba u nogi od szafy. Całe szczęście z posiadania malutkiego, słodkiego i kochanego szczeniaka może ulotnić się w momencie, kiedy wracamy zmęczeni po pracy i trafiamy na dom pełen chaosu. Co zrobić, żeby taki scenariusz nie wydarzył się w naszym, domowym stadzie?

Najczęściej wymienia się trzy główne przyczyny strachu psa przed pozostaniem w domu pod nieobecność właściciela:

  • Nadmierne przywiązanie emocjonalne – zbyt silne uzależnienie psa od człowieka, które może prowadzić do rozwinięcia się tzw. lęku separacyjnego.
  • Nieprawidłowa hierarchia w domowym stadzie – kiedy pies uważa, że jest samcem alfa bierze na siebie odpowiedzialność za opiekę nad całą rodziną, a tym samym jest zobowiązany do pilnowania i nie spuszczania z oczu wszystkich domowników, przez cały czas.
  • Traumatyczne przeżycie z przeszłości – na przykład zbyt wczesne odłączenie od matki bądź rodzeństwa lub spędzenie większości krytycznego okresu w izolacji.

Co robić, by pies był spokojny?

Pies dzięki gryzieniu wszystkiego co znajduje się w bliskim otoczeniu może redukować stres spowodowany oddzieleniem od właściciela. Musimy zatem nauczyć go, że pozostanie w domu w samotności jest bezpieczne, przyjemne i normalne. Wtedy nasz pupil nie będzie miał z tym problemu, a dzięki temu pozostanie zrelaksowany i spokojnie przeczeka ten czas. Jak to zrobić?

  1. Zapobiegać i stopniowo wydłużać czas rozdzielenia

Żeby nie doprowadzić do uzależnienia psa od nas, powinniśmy już małego szczeniaka powoli przyzwyczajać do okresów samotności. Nawet kiedy jesteśmy w domu, możemy na kilka minut znikać mu z pola widzenia, by później wyjść z domu na pół godziny, godzinę czy dłużej. Na początku możemy obserwować jak pies zachowuje się, kiedy jest sam i – jeśli jest spokojny – chwalić go oraz nagradzać smakołykiem.

  1. Sprawić by ta sytuacja stała się naturalna i oczywista

Nie powinniśmy czule żegnać się z pieskiem przed wyjściem ani zbyt wylewnie witać go po powrocie. To jeszcze mocniej utwierdzi go w przekonaniu, że samotność jest czymś strasznym. Musimy zachowywać się normalnie, stosować zawsze tę samą, słowną komendę np.: „zostań” czy „idę do pracy”, żeby pies przyzwyczaił się, że po takich słowach opiekun zawsze wraca.

  1. Zmęczyć psa wcześniej i dać mu coś specjalnego

Pies nie obejrzy trzech odcinków ulubionego serialu czy nie rozwiąże krzyżówki pod naszą nieobecność. Dlatego warto wyjść z nim na długi spacer bądź spożytkować jego energię na intensywnej zabawie przed pozostawieniem go samego. Wtedy psiak wykorzysta okres samotności na sen. Warto też zostawić mu jakąś zabawkę, której musi poświecić sporo czasu, zanim ją rozgryzie np. kość cielęcą. To odwróci jego uwagę i będzie przyjemnym skojarzeniem z okresem rozdzielenia.

  1. Pozostawić psa w bezpiecznym otoczeniu

Kiedy wychodzimy, warto dać psu często używaną przez nas rzecz np.: koszulkę (którą już powinnyśmy uprać). Pies będzie czuł się spokojny w otoczeniu znanych mu zapachów. Warto także zostawić psa w schronieniu, które kojarzy mu się z pozytywnie – jego własnym kojcu czy klatce, do której jest przyzwyczajony.

Konsekwencja i opanowanie kluczem do sukcesu

Przy konsekwentnym stosowaniu tych kilku prostych zasad pies powinien zaakceptować oddzielenie od opiekuna. Pamiętajmy, żeby zawsze nagradzać pożądane zachowania (smakołykiem, pogłaskaniem bądź słowną pochwałą) i nie krzyczeć na psa – to może spowodować, że stanie się jeszcze bardziej nerwowy. Gdy standardowe metody nie poskutkują, możemy zgłosić się do behawiorysty bądź pójść z pupilem na szkolenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *